מה זה פנסיית נכות

כל אחד מאיתנו יכול לעבור פתאום, באמצע החיים, תאונה או מחלה, שיפגעו בכושר העבודה שלנו באופן חלקי או מלא. אחד מהדברים שמקלים מאוד במקרים כאלה על ההתמודדות מבחינה כלכלית הוא פנסיית נכות, המהווה כיסוי ביטוחי המגן מפני אובדן כושר עבודה.

מהי פנסיית נכות? האם היא מגיעה לכולם? איך ניתן להשיג אותה, או לשפר את התנאים שלה? כל התשובות בהמשך. 

מהי קרן פנסיה?

לפי חוק פנסיית חובה, החל מ-2008 שכירים בישראל (וגם מהעצמאים) מפרישים מדי חודש כספים לקרן פנסיה, חלק מהכסף מועבר באופן ישיר על ידי המעסיק, וחלק אחר משולם על ידי העובד. 

הכספים נצברים מדי חודש בקופה, עד שמגיע גיל הפרישה. לאחר מכן, הכסף שנצבר בקופה חוזר לעובד, כגמלה המשמשת רשת ביטחון כלכלית כתשלום פנסיה חודשית. במקרה של פטירה, הגמלה עוברת לשארים הזכאים. 

פנסיית נכות 

מה קורה כאשר העובדים נפגעו במהלך העבודה, כך שהם נחשבים נכים ולא יכולים להמשיך בעבודתם? במקרה כזה, לא ניתן להמתין עד לגיל הפרישה ויש להשתמש ברשת הביטחון הכלכלית מיד לאחר הפגיעה. ההסדר הפנסיוני יכול לכלול רכיב פנסיוני, שמבטיח פיצוי חודשי במקרה של תאונה ו/או מחלה שמונעת את האפשרות להמשיך לעבוד באופן מלא או חלקי. 

האם כל מי שנפגע זכאי לפנסיית נכות?

פנסיית נכות היא חלף הכנסה. הפנסיה משולמת למי שנפגע כושר ההשתכרות שלו מסיבה בריאותית, כך שהוא לא יכול לעסוק בעבודה המתאימה להכשרתו, ההשכלה והניסיון המקצועי שלו, לתקופה של לפחות 90 ימים רצופים. 

איך נקבע גובה הפיצוי? 

הגובה מחושב בהתאם למסלול הקרן של הנפגע, אחוזי הנכות, השכר והגיל. אם מדובר באובדן כושר עבודה מלא, הנפגע זכאי לקבל פיצוי חודשי בסך של 75% מהשכר המבוטח. 

המטרה היא שיוכל לשמור על רמת החיים לפני הפגיעה אולם צריכים להיות ערים לשכר המבוטח ולוודא שהוא מותאם לשכר הרלוונטי והעדכני. למשל כאשר יש עליה בשכר, יש לבצע התאמה באופן יזום גם בתנאי הפנסיה.

במקרים מסוימים, לאחר חיתום רפואי, יעלו סייגים והחרגות בגלל מצב רפואי קודם. אם הנפגע צבר יותר מ-5 שנים של ותק בקרן הפנסיה, לפני מקרה הביטוח, הוא יהיה זכאי לקבל קצבה.

בחלק מקרנות הפנסיה, אם יש זכאות שכבר קיימת מגורם ממשלתי אחר, כמו למשל במקרה של קצבת נכות מהמוסד לביטוח לאומי או ממשרד הביטחון, הקצבאות מקוזזות, ולעתים הדבר משפיע באופן משמעותי על גובה קצבת הנכות החודשית וראוי לבדוק זאת בהקדם ובטרם התרחש אירוע של אובדן כושר עבודה.  

איך מגישים תביעה?

פונים לקרן הפנסיה, ממלאים טפסים רלוונטיים עבור תביעות סיעוד, ומציגים מסמכים רפואיים רלוונטיים, לאחר בדיקה של רופאים מומחים ו/או תעסוקתיים ועדה רפואית מטעמה של קרן הפנסיה דנה בנושא וקובעת את אי כושר העבודה של הנפגע, ואת אחוזי הנכות, שמהווים את הבסיס לזכאותו לקבל את קצבת פנסיית הנכות. לעתים, ללא נוכחותו של הנפגע. 

אם מתקבל אישור, בדרך כלל יש צורך לחדש ולהאריך אותו מדי פעם, ועל הנפגע לשלוח מסמכים רפואיים עדכניים. 

מה קורה אם התביעה נדחית? 

לעתים קרובות, קרנות הפנסיה מקשות על קבלת הזכאות לפנסיית נכות, בשל אי עמידה בתנאי התקנון. כדאי להכיר את התקנון, ובהתאם לכך להכין את התיק הרפואי שמוגש לוועדה. 

אדם שנמצא במצב בריאותי לא תקין, שמאבד את יכולת ההשתכרות שלו, וגם קרוביו, לא תמיד פנויים רגשית ופיזית לעשות זאת. ולכן מומלץ לפנות למשרד עורך הדין רועי לייכטמן. 

עורכי דין מקצועיים ומנוסים יעברו על התקנון ועל התיק הרפואי, ייעזרו במומחים הרפואיים הרלוונטיים ויעזרו להגיש את התביעה כדי להעלות את הסיכויים לקבלת התביעה. 

אם כבר יתקבל סירוב, עורכי הדין יעברו על הסיבות, ויטפלו בכך עד לקבלת התוצאות הטובות ביותר.  

יש לשים לב למועדים הקבועים בתקנון קרן הפנסיה ולפעול בהתאם על מנת לשמור על זכויותיכם.

אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנו נתאם איתכם מועד לייעוץ ראשוני בנוגע לפנסיית נכות, ללא כל התחייבות.

כדאי לדעת

לקוחות ממליצים

[grw place_photo="https://law-rl.co.il/wp-content/uploads/2020/06/F2.jpg" place_name="רועי לייכטמן, משרד עורכי דין" place_id="ChIJr2p00ktLHRURGEDkv4lkJ5M" reviews_lang="iw" pagination="5" text_size="120" refresh_reviews=true lazy_load_img=true reduce_avatars_size=true open_link=true nofollow_link=true]

אודות הכותב: עו"ד רועי לייכטמן 

לעו"ד לייכטמן ניסיון רב בייצוג ובהבנת האינטרסים הן של המבוטחים והן של חברות הביטוח. הוא פתח משרד ומשתמש בידע ובניסיון הרב שצבר על מנת להפיק את המיטב עבור לקוחותיו. כיום, עו"ד לייכטמן מייצג אך ורק תובעים פרטיים, עוסק בייצוג משפטי לנפגעים בתחום הנזיקין והביטוח ודואג לאינטרסים של מבוטחים רבים שנדחו ע"י חברות הביטוח ולא זכו לממש את זכאותם.

לקוחות ממליצים

[grw place_photo="https://law-rl.co.il/wp-content/uploads/2020/06/F2.jpg" place_name="רועי לייכטמן, משרד עורכי דין" place_id="ChIJr2p00ktLHRURGEDkv4lkJ5M" reviews_lang="iw" pagination="5" text_size="120" refresh_reviews=true lazy_load_img=true reduce_avatars_size=true open_link=true nofollow_link=true]

כתבו עלינו

נושאים נוספים

מימוש זכויות נכות כללית

יסודות משפטיים של זכויות נכים המחויבות של ישראל לשמירה על זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות מתחילה ממסגרת משפטית איתנה. מחויבות זו נבחנת על סלע משפטי

קרא עוד »

אובדן כושר עבודה מקצועי

מהו ביטוח אובדן כושר עבודה מקצועי? על מנת להבטיח את פרנסתנו בעת צרה, רובנו משכילים לרכוש ביטוח אובדן כושר עבודה.  רבים אינם מודעים לתנאי הפוליסה

קרא עוד »

פנסיית נכות רפואית

אם יש לכם ליקוי רפואי, שגורם לאובדן כושר עבודה, באופן מלא או חלקי, כדאי שתדעו: חוק פנסיה חובה קובע כי אתם זכאים להשתמש בקרן הפנסיה

קרא עוד »

אובדן כושר עבודה

ביטוח אובדן כושר עבודה, או ביטוח נכות, הוא מרכיב עיקרי בקרן פנסיה או בביטוח מנהלים ואף לעיתים הינו כיסוי העומד בפני עצמו בפוליסת ביטוח. ביטוח

קרא עוד »

אובדן כושר עבודה

אנו עובדים במהלך חיינו הבוגרים תוך דאגה לפרנסתנו ולפרנסת משפחתנו. מחפשים עורך דין אובדן כושר עבודה? למה בדיוק צריך אותו? מדי חודש בחודשו אנחנו משלמים

קרא עוד »

דחיית פנסיית נכות

לפי חוקי מדינת ישראל, כל העובדים במשק שמגיעים לגיל פרישה, זכאים לקבל קצבת פנסיה שמטרתה לסייע להם להתקיים כלכלית במשך השנים הבאות. אולם, ישנם מצבים

קרא עוד »

תביעת אובדן כושר עבודה

לציבור העובדים במדינת ישראל קיימת האפשרות לקבל פיצוי כספי מסוים מטעם המוסד לביטוח לאומי, במקרים של אובדן כושר עבודה הנגרם כתוצאה מנכות כללית (זמנית או

קרא עוד »

המלצות מלקוחותינו

Yael M
Yael M
01.05.2021
קרא עוד
יש הרבה עורכי דין, אבל למצוא אחד שהוא גם מקצועי מאוד, גם עם שירות אישי ואיכפתיות אמיתית ללקוח – זו כבר משימה קשה. שוחחתי עם הרבה לפני שהגעתי לרועי, ובשיחה הראשונה הבנתי שיש מי שידאג לאינטרסים שלי . שישי מי שמבין את הצרכים שלי וגם לאחר מכן ראיתי בפועל את היכולות המקצועיות והניסיון הרב שיש לו . ממליצה בחום !!!
סבטלנה פנחסוב
סבטלנה פנחסוב
08.05.2021
קרא עוד
רציתי להודות לך על המקצועיות ברמה הגבוהה ביותר לה זכיתי ממך, על היחס, המענה המהיר לכל שאלה שהייתה לי לאורך כל התקופה שייצגת אותי. האמת יצאה לאור בפסק הדין שקבלנו ! שמחה שבחרתי בך כמי שייצג אותי במשפטי זה. יישר כח, סבטלנה פנחסוב/פתח תקווה
Galit Lavi
Galit Lavi
17.09.2019
קרא עוד
ברצוני להודות לעו"ד רועי לייכטמן על טיפולו המסור והמקצועי בתיק התביעה שלי לאורך כל התהליך. הגעתי לפגישה הראשונית עם עו"ד לייכטמן כשאני לחוצה וחוששת מכל המצב שהייתי בו. הוא הקשיב בקשב רב לכל השתלשלות המקרה שלי. הרגיע אותי והסביר לי בסובנות מהי הדרך הנכונה לפעול. בתוף זמן קצר עו"ד לייכטמן הגיש את כתב התביעה וזירז את כל התהליך שבא בעיקבותיו. בכל שלב שפעל הוא יידע אותי על כך והסביר לי מה הולך לקרות. במידה והיו לי שאלות הוא תמיד היה זמין לענות לי. לאורך כל הדרך הוא היה אנושי ונעים ובהחלט שינה את המחשבה שלי על עורכי דין. אני ממליצה בחום על שירותיו ויודעת שאם חלילה אזדקק שוב לעו"ד לא אחשוב פעמיים ואפנה אליו שוב.
Ira Agranat
Ira Agranat
17.05.2019
קרא עוד
ברצוני להודות לעו"ד רועי לייכטמן על טיפול מסור ונכון בתביעת נזיקין הקשורה לת. דרכים שעברתי. מדובר בעו"ד מקסים. מקצועי מאוד (ידע וניסיון רב בעולם הביטוח) ולא פחות חשוב אנושי ונעים, הטיפול היה זריז מעבר לכל הציפיות. שוב תודה גדולה 😊 ממליצה בחום !!!
Avihay Doron
Avihay Doron
08.08.2018
קרא עוד
שירות מדהים ! תוצאות אפילו עוד יותר !
Ofir Seidner
Ofir Seidner
04.01.2019
קרא עוד
טיפול ושירות מהמעלה הראשונה.
Mor Atia
Mor Atia
28.05.2018
קרא עוד
משפטן מהמוכשרים בארץ , אלוף אמיתי ! מאוד מומלץ !!
Hila Edri
Hila Edri
04.01.2019
קרא עוד
מקצועי יצירתי ואנושי ! עורך דין מוביל בתחומו !
Roey Cohen
Roey Cohen
24.05.2018
קרא עוד
רועי לייכטמן הינו עורך דין מהשורה ה-1 ובעל יכולות משפטיות יוצאות דופן. כמו גם בעל ניסיון עשיר ומרשים. כל זאת , מבלי לגרוע מעצם היותו אדם טוב ונעים ונוח לבריותץ מומלץ לכל דיכפין לשאול, להתייעץ ולהתרשם ואף לשכוא את שירותיו
Aviv Albonher
Aviv Albonher
04.01.2019
קרא עוד
קודם כל מיקצועיות ואמינות. ובנוסף מגיע קשר אישי חם ויכפתיות ....
Yoel Padel
Yoel Padel
09.05.2018
קרא עוד
רועי עומד בלו"ז שנקבע (מלבד סיטואציות שאין תלויות בו) אמין. ישר. עומד במילתו. מומלץ בחום !!!!
Hanan Harush
Hanan Harush
24.05.2018
קרא עוד
יש יותר מחמישה כוכבים ??? אלוףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףף
Kobi Fogel Shashouaua
Kobi Fogel Shashouaua
24.05.2018
קרא עוד
ממליץ על רועי בחום, מקצועי, הוגן, שירותי. יש על מי לסמוך !
מירי לייכטמן
מירי לייכטמן
מירי לייכטמן
קרא עוד
מצויין !
הקודם
הבא

תנו לי להילחם עבורכם!

מלאו פרטיכם לייעוץ ראשוני ללא התחייבות!

[leadercf7 campid="9628"]

תודה שנרשמת

ניצור קשר בהקדם

מלא פרטיך

ואצור קשר מיידית: