חוק סיעוד לקשישים

מי מאיתנו לא היה מבקש להבטיח את עתידו הכלכלי? הרי רובנו עובדים לא רק בשל הרצון העז לפתח קריירה או להתפרנס, אלא גם כדי לתכנן את הביטחון הכלכלי שלנו ושל ילדינו. עם תכנון נכון עתיד כלכלי יכול להיות בהיר וברור יותר עבור לא מעט אנשים כיום, אך את העתיד הרפואי, ככל הנראה, איש מאיתנו לא יידע לנבא או לתכנן. בשל כך מדינת ישראל הקימה את המוסד לביטוח לאומי האמון בין היתר על מתן סיוע לאזרחים לאחר גיל הפרישה. סיוע הנכלל תחת חוק סיעוד לקשישים. למרבה הצער, לא מעט אזרחים בני הגיל השלישי אינם מכירים את תנאי הזכאות לעמידה תחת החוק ואילו זכויות הזכאות הזו מקנה.

מדוע נחקק חוק סיעוד לקשישים?

כמעט עשרים אחוזים מבני הגיל השלישי יזדקקו לטיפול סיעודי, והחל מגיל 77 האחוזים עולים, בכמעט עשרה אחוזים יותר! בשל כך חוקקה ממשלת ישראל בשנת 1988 את חוק הסיעוד לקשישים, אשר מבקש להעניק לחולים סיעודיים ולרבות אזרחים בני הגיל שלישי מנעד רחב של כלים אשר ישפרו את אורך חייהם. אחת הסיבות לכך היא כי מרבית החולים הסיעודיים נותרים במצב הסיעודי בין ארבע עד חמש שנים בממוצע, ובשל כך מדינת ישראל מפנה משאבים כדי לסייע בטיפול ארוך ומורכב. מספר השנים עולה משמעותית כאשר ברקע מדובר במצב קוגניטיבי.

חשוב לדעת כי מקרים סיעודיים עלולים להתקיים בנסיבות שונות, כאשר קשישים נמצאים בקבוצת סיכון יחסית גבוהה ביחס לשאר האוכלוסייה. אנשים רבים סובלים ממחלות כרוניות כמו סכרת או לחץ דם גבוה, ובגיל המבוגר אף היחלשות טבעית של העצמות בגילאים אלו, זו עלולה להוליד שלל פציעות שיובילו למקרים סיעודיים זמניים או קבועים. כמו כן, כאמור, מקרי סיעוד כוללים גם מחלות הפוגעות ביכולות הקוגניטיביות כמו דמנציה ואלצהיימר. כדי לקבל את הזכויות שכולל החוק ישנם מספר קריטריונים והגדרות שיש לעמוד בהן.

מי זכאי?

בעת חקיקת חוק סיעוד לקשישים הוגדר גם מי יהיו אלו אשר יהיו זכאים לזכויות השונות, בשל כך התנאי הראשון הוא אזרחות ישראלית. בין אם מדובר בתושב ישראל שהגיל לגיל פנסיה או אזרח אשר חלה/נפצע והגיע לכדי מצב סיעודי. יחד עם זאת על האזרח לשהות בדיור מוגן או בבית, כלומר אם המבוטח גר בביתו או בדיור מוגן הוא יהיה זכאי לגמלת סיעוד.

עם זאת חולים סיעודיים השוהים בבית חולים גריאטרי או מוסד וההוצאות הן על חשבון גופים ציבוריים, לא יהיו זכאים לגמלה. תנאים נוספים לזכאות יכללו כמובן קצבאות נוספות ברשותו של הזכאי, החל מקצבה לשירותים מיוחדים או נכות כללית (למי שמתחת לגיל הפרישה), נפגעי עבודה, כמו כן גם מקבלי קצבאות ממשרד הביטחון או כל גוף ממשלתי אחר.

תנאי מרכזי נוסף: מבוטח הזקוק לעזרתו של אדם אחר בביצוע פעולות יומיומיות בבית (להתלבש, להתרחץ, לאכול, לטפל בהפרשות, ללכת בבית וכדומה), או שזקוק להשגחה בביתו למען בטיחותו ואלה הסובבים אותו.

פרמטר נוסף אשר ישפיע על הזכאות לגמלת הסיעוד יהיה כמובן מבחן ההכנסה, אשר ייעשה בהתאם להכנסתו של הגמלאי, כמו הכנסות פנסיוניות כאלו ואחרות. במקרים בהם שני בני הזוג זכאים לגמלת סיעוד, החישוב ייעשה בצורה אישית ולא על פי הכנסות משק בית משותף.

רמות לגמלת הסיעוד

חוק סיעוד לקשישים אמור להעניק מספר רמות של סיוע עבור אזרחים הסובלים ממצב סיעודי, כאשר מצבים אלו נאמדים על פי "ניקוד תלות" הנע בין 2.5 נקודות עד ל10.5 נקודות. ניקוד זה נקבע באמצעות מבחן ADL, בכל הקשור לניקוד הרי שדירוגן של הנקודות קובע בעצם את גובה התגמול החודשי ואת השירותים הנוספים. כך למשל הרמה הראשונה של גמלת הסיעוד נקבעת באמצעות ניקוד של 2.5 עד 3.5 נקודות, אשר מזכה בכ- 5.5 שעות טיפול שבועיות.

כמו כן רמת גמלת סיעוד 2 תחול מניקוד של 3.5 עד 4.5 ותכלול כעשר שעות טיפול, עם זאת החל מרמת גמל 3 ועד לרמת גמל 6 ניתן לשלב העסקה של מטפל זר ואתחלק מנקודות הגמול ניתן להמיר לשעות העבודה של המטפל. רמת גמל 3 תהיה כ-4.5 עד 6 נקודות ובה ניתן לקבל כ-17 שעות טיפול (14 מתוכן לעובד זר), רמת גמל 4 תהיה 6.5 עד 7.5 נקודות והיא תעניק כ-21 שעות טיפול וכ-18 שעות טיפול לעובד זר. רמת גמל 5 תהיה מניקוד של 8 עד 9.5 ובה ניתן לקבל כעשרים ושש שעות טיפול ועשרים ושתיים שעות טיפול, כשרמת גמל 6 תכלול 30 שעות טיפול וכ-26 שעות עבור העסקת עובד זר. יחד עם הנקודות ניתן לקבל עוד מנעד שירותים, החל מביקור במרכז יום לקשיש, מוצרי ספיגה ועוד. והחל משנת 2018 הזכאים לקצבת סיעוד, יכולים להמיר את שעות הטיפול בתשלום בהתאם להחלטת הגורמים המטפלים ותנאים נוספים.

סיווג תפקודי של זכאים לגמלות הסיעוד

במטרה לענות על ההגדרה של חולה סיעודי, על מבקש הגמלה לעמוד במבחן ADL אשר ייבחן שש פעולות בסיסיות. פעולות אלו נעות החל מניוד בצורה עצמאית, להתלבש בצורה עצמאית, להתקלח, לקום/לשבת, שליטה בסוגרים ויכולת לאכול או לשתות בצורה עצמאית. מבחן זה נעשה מטעם המוסד לביטוח לאומי ובעזרת נציגיו, כמו כן עבור חולים סיעודיים הסובלים ממחלות דמנציה/אלצהיימר ייעשו בדיקות שונות.
בדיקות אלו יבקשו לבחון יכולות שפה, הבנה, התמצאות בזמן או במקום וכמובן זיכרון בנוסף יבחנו מידת המסוכנות של החולה לעצמו ולסביבה והצורך בהשגחת הזולת.

הגשת הטפסים לביטוח לאומי לפי חוק הסיעוד

הגשת תביעות לביטוח לאומי והתנהלות עם טפסים עלולות להיות מורכבות . בעת ההגשה יש לוודא לא מעט פרטים טכניים, החל מקיומם של מסמכים רפואיים, אישורי הכנסות ועד להתאמת הבקשה במידה ומבקש הגמלה מתגורר בבית אבות או במוסד כזה או אחר. ההמלצה היא לשכור את שירותיו של עורך דין המתמחה בהגשת תביעות סיעוד ולהבטיח מימוש מלא של הזכויות שלכם בהתאם לחוק הסיעוד. עורך דין רועי לייכטמן הינו איש המקצוע המתאים לליווי שלכם בכל ההליך- הינו בעל ניסיון רב שנים ועשרות סיפורי הצלחה ותוצאות בשטח.

כדאי לדעת

לקוחות ממליצים

רועי לייכטמן, משרד עורכי דין
רועי לייכטמן, משרד עורכי דין
48 Google ביקורות
Yury Kozhevnikov
Yury Kozhevnikov
2023-01-22
עו"ד קפדני ומדויק מי שצריך טיפול אישי וחם - זה המקום
Ilya Abramovich
Ilya Abramovich
2023-01-10
המלצה חמה על עורך דין מעולה רועי לייכטמן, מומחה אמיתי בתחום מיצוי זכויות מול חברות הביטוח, מציג את כל האפשרויות בבירור, לא מוותר ונלחם עד הניצחון במקום שאחרים מוותרים. קיבלתי יחס אישי, מענה מהיר לכל פניה במשרד ובנייד, במילה אחת השירות ״חוויה״. המון תודה, תמשיך ותצליח :)
Haim Zazrin
Haim Zazrin
2023-01-07
פנינו לעו''ד רועי לייכטמן בעקבות רטיבויות במוקדים שונים שהיו לנו בבית מהשכן.רועי הפגין כישרון, ויכולות, להגיע לתוצאות המקסימליות בקבלת העזרה בדרך היעילה והמהירה , לעשיית הצדק בנתינת פסק הדין שזכינו בו , וכן היחס האישי שקיבלנו. ממליצים בחום על עו''ד רועי לייכטמן לייצג במיקרים דומים ובמיקרים הרבים האחרים שיש לרועי את ההתמחות בהם מש' זזרין
Yali Gold
Yali Gold
2023-01-04
עורך דין רועי ליכטמן טיפל בתיק שלי במקצועיות ובמסירות שאין כמוה. שמו יכול להכנס למילון תחת הגדרות אלו. תותח כבד, דאג לכל הפרטים הקטנים תוך כדי קשר אישי ויחס חברי. רועי הגיע לעסקה מול בית המשפט שלא נופלת ממדהימה ועשה את הבלתי אפשרי. על הכל אני מודה לו בצורה שלא תתואר. מלך
lilach kantarovich
lilach kantarovich
2022-12-12
ממליצה בחום על עו"ד רועי לייכטמן. קיבלתי מענה אישי וליווי מקצועי, מהיר ובנוסף, יחס יוצא מהכלל.
עודד חן
עודד חן
2022-08-30
הטיפול היה מקצועי ומהיר . אני מאוד מרוצה מהתוצאות. יישר כוח רועי.
ליאל גלעדי
ליאל גלעדי
2022-08-25
ייעץ לנו במקצועיות ואדיבות, מומלץ בחום
יובל שלם
יובל שלם
2022-08-22
רועי טיפל באופן מהיר ומקצועי בתיק בענין נזקי הרכוש שלנו. היינו מרוצים מאד גם מהשרות, מהמקצועיות ומהתוצאה של התביעה.
tali avraham
tali avraham
2022-06-20
עו"ד מקצועי קשוב ונותן מענה מיידי בקי ברזי הביטוחים והתנהלות מול חברות הביטוח
שני בר
שני בר
2022-04-01
ממליצה בחום. הגעתי למשרד של רועי לאחר המלצה, קיבלתי יחס רגיש ואישי מצד רועי שליווה ותמך לאורך כל הדרך, תמיד עדכן ושיתף בכל. אני מרגישה שהוא נלחם ובסוף התוצאה הייתה מעבר לכל הציפיות שלי ובדיוק בזמן. תודה על הכל!
[grw place_photo="https://law-rl.co.il/wp-content/uploads/2020/06/F2.jpg" place_name="רועי לייכטמן, משרד עורכי דין" place_id="ChIJr2p00ktLHRURGEDkv4lkJ5M" reviews_lang="iw" pagination="5" text_size="120" refresh_reviews=true lazy_load_img=true reduce_avatars_size=true open_link=true nofollow_link=true]

אודות הכותב: עו"ד רועי לייכטמן 

לעו"ד לייכטמן ניסיון רב בייצוג ובהבנת האינטרסים הן של המבוטחים והן של חברות הביטוח. הוא פתח משרד ומשתמש בידע ובניסיון הרב שצבר על מנת להפיק את המיטב עבור לקוחותיו. כיום, עו"ד לייכטמן מייצג אך ורק תובעים פרטיים, עוסק בייצוג משפטי לנפגעים בתחום הנזיקין והביטוח ודואג לאינטרסים של מבוטחים רבים שנדחו ע"י חברות הביטוח ולא זכו לממש את זכאותם.

כתבו עלינו

נושאים נוספים

תביעת ביטוח סיעודי אוטיזם

הורים רבים לילדים הנמצאים על הרצף האוטיסטי אינם תמיד מודעים לזכויות וההטבות שבאפשרותם לקבל מהמדינה ומגופים שונים, על מנת לקבל מענה מיטבי לצרכיהם המיוחדים של

קרא עוד »

ביטוח סיעודי אוטיזם

אוטיזם הוא שורה של הפרעות אשר המשותף להן, הוא קושי באפשרות לייצר ולקיים אינטראקציה חברתית ותקשורת עם הסביבה. בישראל, במערכת החינוך בלבד לומדים למעלה מ-40,000

קרא עוד »

תביעת סיעוד רטרואקטיבית

התקופה שבה מצבו של קרוב משפחה אהוב משתנה באופן דרסטי, הינה עמוסה רגשית ודורשת אין סוף משימות שקשורות למצב ולטיפול הרפואי. זו הסיבה שבגללה נזכרים,

קרא עוד »

אלצהיימר ודמנציה

החיים עלולים להפגיש את רובנו עם לא מעט הפתעות שונות לאורכם. כאשר נתקלים בתסמינים של דמנציה או באבחנה למחלת אלצהיימר, אין ספק שמדובר ברוב הפעמים

קרא עוד »

עורך דין לדיני ביטוח

דיני ביטוח תופסים, ללא כל צל של ספק, תפקיד מכריע בהגנה על זכויות של אנשים פרטיים ואינטרסים שלהם ושל עסקים בכל הנוגע לתביעות ומחלוקות מול

קרא עוד »

חוק סיעוד לקשישים

מי מאיתנו לא היה מבקש להבטיח את עתידו הכלכלי? הרי רובנו עובדים לא רק בשל הרצון העז לפתח קריירה או להתפרנס, אלא גם כדי לתכנן

קרא עוד »

מה זה סיעוד

מצב סיעודי מתייחס למצב רפואי או מחלה הדורשים טיפול ותמיכה בחולים סיעודיים מתמשכים. מצבים אלו משפיעים לעתים קרובות על מבוגרים ואנשים עם מחלות כרוניות נלוות,

קרא עוד »

זכויות חולי אלצהיימר

לא מעט מחלות עלולות לגרום לירידה דרסטית בתפקוד הגוף. אף מערכת בגוף האדם אינה חסינה בין אם מדובר במערכת העיכול, מערכת הראייה וכמובן מוח האדם.

קרא עוד »

ביטוח לאומי גמלת סיעוד

ברגעים מורכבים של החיים כולנו, ככל הנראה, נצטרך כתף תומכת ועזרה פיזית. כאשר מדובר במקרים של בני הגיל השלישי, אלה זכאיים לגמלת סיעוד. מקרי סיעוד

קרא עוד »

טופס גמלת סיעוד

המוסד לביטוח לאומי נועד להבטיח בסיס כלכלי עבור אוכלוסיות חלשות אשר מצויות במצוקה יומיום.  כחלק מהמדיניות החברתית בישראל קבע המוסד לביטוח לאומי את חוק הסיעוד.

קרא עוד »

ביטוח סיעוד דרך קופות החולים

בעשורים האחרונים תוחלת החיים עלתה וכפועל יוצא מזה הסיכויים של האוכלוסייה הוותיקה להיות במצב סיעודי עלו. לכן הורחב חוק בריאות ממלכתי המציע לכלל האזרחים בישראל

קרא עוד »

המלצות מלקוחותינו

Yael M
Yael M
01.05.2021
קרא עוד
יש הרבה עורכי דין, אבל למצוא אחד שהוא גם מקצועי מאוד, גם עם שירות אישי ואיכפתיות אמיתית ללקוח – זו כבר משימה קשה. שוחחתי עם הרבה לפני שהגעתי לרועי, ובשיחה הראשונה הבנתי שיש מי שידאג לאינטרסים שלי . שישי מי שמבין את הצרכים שלי וגם לאחר מכן ראיתי בפועל את היכולות המקצועיות והניסיון הרב שיש לו . ממליצה בחום !!!
סבטלנה פנחסוב
סבטלנה פנחסוב
08.05.2021
קרא עוד
רציתי להודות לך על המקצועיות ברמה הגבוהה ביותר לה זכיתי ממך, על היחס, המענה המהיר לכל שאלה שהייתה לי לאורך כל התקופה שייצגת אותי. האמת יצאה לאור בפסק הדין שקבלנו ! שמחה שבחרתי בך כמי שייצג אותי במשפטי זה. יישר כח, סבטלנה פנחסוב/פתח תקווה
Galit Lavi
Galit Lavi
17.09.2019
קרא עוד
ברצוני להודות לעו"ד רועי לייכטמן על טיפולו המסור והמקצועי בתיק התביעה שלי לאורך כל התהליך. הגעתי לפגישה הראשונית עם עו"ד לייכטמן כשאני לחוצה וחוששת מכל המצב שהייתי בו. הוא הקשיב בקשב רב לכל השתלשלות המקרה שלי. הרגיע אותי והסביר לי בסובנות מהי הדרך הנכונה לפעול. בתוף זמן קצר עו"ד לייכטמן הגיש את כתב התביעה וזירז את כל התהליך שבא בעיקבותיו. בכל שלב שפעל הוא יידע אותי על כך והסביר לי מה הולך לקרות. במידה והיו לי שאלות הוא תמיד היה זמין לענות לי. לאורך כל הדרך הוא היה אנושי ונעים ובהחלט שינה את המחשבה שלי על עורכי דין. אני ממליצה בחום על שירותיו ויודעת שאם חלילה אזדקק שוב לעו"ד לא אחשוב פעמיים ואפנה אליו שוב.
Ira Agranat
Ira Agranat
17.05.2019
קרא עוד
ברצוני להודות לעו"ד רועי לייכטמן על טיפול מסור ונכון בתביעת נזיקין הקשורה לת. דרכים שעברתי. מדובר בעו"ד מקסים. מקצועי מאוד (ידע וניסיון רב בעולם הביטוח) ולא פחות חשוב אנושי ונעים, הטיפול היה זריז מעבר לכל הציפיות. שוב תודה גדולה 😊 ממליצה בחום !!!
Avihay Doron
Avihay Doron
08.08.2018
קרא עוד
שירות מדהים ! תוצאות אפילו עוד יותר !
Ofir Seidner
Ofir Seidner
04.01.2019
קרא עוד
טיפול ושירות מהמעלה הראשונה.
Mor Atia
Mor Atia
28.05.2018
קרא עוד
משפטן מהמוכשרים בארץ , אלוף אמיתי ! מאוד מומלץ !!
Hila Edri
Hila Edri
04.01.2019
קרא עוד
מקצועי יצירתי ואנושי ! עורך דין מוביל בתחומו !
Roey Cohen
Roey Cohen
24.05.2018
קרא עוד
רועי לייכטמן הינו עורך דין מהשורה ה-1 ובעל יכולות משפטיות יוצאות דופן. כמו גם בעל ניסיון עשיר ומרשים. כל זאת , מבלי לגרוע מעצם היותו אדם טוב ונעים ונוח לבריותץ מומלץ לכל דיכפין לשאול, להתייעץ ולהתרשם ואף לשכוא את שירותיו
Aviv Albonher
Aviv Albonher
04.01.2019
קרא עוד
קודם כל מיקצועיות ואמינות. ובנוסף מגיע קשר אישי חם ויכפתיות ....
Yoel Padel
Yoel Padel
09.05.2018
קרא עוד
רועי עומד בלו"ז שנקבע (מלבד סיטואציות שאין תלויות בו) אמין. ישר. עומד במילתו. מומלץ בחום !!!!
Hanan Harush
Hanan Harush
24.05.2018
קרא עוד
יש יותר מחמישה כוכבים ??? אלוףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףף
Kobi Fogel Shashouaua
Kobi Fogel Shashouaua
24.05.2018
קרא עוד
ממליץ על רועי בחום, מקצועי, הוגן, שירותי. יש על מי לסמוך !
מירי לייכטמן
מירי לייכטמן
מירי לייכטמן
קרא עוד
מצויין !
הקודם
הבא

תנו לי להילחם עבורכם!

מלאו פרטיכם לייעוץ ראשוני ללא התחייבות!

[leadercf7 campid="9628"]

תודה שנרשמת

ניצור קשר בהקדם

ייתכן ומגיע לך הרבה כסף!

בדיקה להערכת סיכויי תביעתך ללא התחייבות!

סמן/י את הצורך

מלא פרטיך

ואצור קשר מיידית: