פנסיית נכות רפואית

אם יש לכם ליקוי רפואי, שגורם לאובדן כושר עבודה, באופן מלא או חלקי, כדאי שתדעו: חוק פנסיה חובה קובע כי אתם זכאים להשתמש בקרן הפנסיה שלכם לצורך קבלת גמלה חודשית. במילים אחרות, אתם יכולים לקבל פנסיית נכות רפואית.  חשוב לבדוק מראש כי בקרן הפנסיה שלכם יש כיסוי לאובדן כושר עבודה ולא רק למקרה של מוות או פנסיה.

מהי פנסיית נכות רפואית? 

כידוע, כל עובד בישראל מפריש סכום מסוים מהכנסתו לביטוח פנסיוני, כך שלאחר גיל הפרישה יוכל להתקיים מגמלה חודשית. בפועל, לא תמיד אפשרי לחכות עד אז. במקרים בהם העובד מאבד את כושר עבודתו, הוא צריך לקבל כבר מאותו זמן את הגמלה החודשית, כרשת ביטחון כלכלית, הואיל ואינו יכול להמשיך לעבוד בשל מצבו הבריאותי. 

קבלת הגמלה מאותו רגע, לא אומרת שהעמית לא יקבל קצבת זקנה. במקביל, הוא ממשיך לצבור את הזכויות המגיעות לו על פי פנסיית הזקנה שלו. 

בדרך כלל, פנסיית נכות רפואית משולמת לאחר תקופה של 90 יום רצופים של אובדן כושר עבודה, למרות שיתכן כי תקנון קרן הפנסיה קובע אחרת, ואז טווח הזמן משתנה בהתאם. לאחר 91 יום מרגע אירוע  הנכות, מתחילים לקבל את הגמלה החודשית.

שימו לב, כי יש מקרים בהם ניתן להמשיך לעבוד בנוסף לקבלת הגמלה. כך כאשר אדם אינו יכול לעבוד באופן חלקי והיה זכאי לפנסיית נכות חלקית בלבד, כל עוד אינו יכול לעבוד בשיעור 25% ועל כך נרחיב בהמשך.  

איך נקבע גובה הגמלה החודשית? 

הגמלה החודשית מחושבת על פי מסלול פנסיית נכות רפואית, הגיל בו הצטרף העמית לפנסיה, השכר של העמית, כמה הופרש מדי חודש לקרן הפנסיה, והאם באמת הופרש מדי חודש באופן רציף וקבוע. לכך יש להוסיף גם אחוזי נכות. אם מדובר על אובדן כושר עבודה מלא, מעל 75% אחוזי נכות, יקבל העמית  פנסיה מלאה. במקרה של אובדן כושר עבודה חלקי, מעל 25% אחוזי נכות ועד 75%, יקבל פנסיה חלקית. 

צריך לבדוק האם הסכום החודשי שמרוויח העובד, המורכב מפנסיית הנכות והמשכורת, לא גבוה ולא נמוך יותר מהשכר הממוצע של 12 החודשים האחרונים, שבהם שילם את הפרמיה לקרן הפנסיה. במקרה שהסכום גבוה יותר , תקוזז פנסיית הנכות ובמקרה שנמוך יותר לא תקבלו את הגמלה המתאימה לשכרכם.

איך נקבעים אחוזי הנכות?

בדרך כלל, אחוזי הנכות נקבעים על ידי וועדה רפואית שממונה על ידי קרן הפנסיה. במקרים אחרים, נקבעת נכות זמנית על ידי רופא הקרן. במקרים של נכות זמנית, יאלץ העמית לעבור את הבדיקה שוב, כדי לוודא שמצבו הרפואי נשאר אותו דבר. גם במקרים נכות צמיתה, קרן הפנסיה יכולה לזמן לבדיקה רפואית נוספת. ניתן לערער על החלטת הוועדה, במקרה ואינכם מסכימים איתה.  

ובמידה ומדובר בעניין משפטי, ניתן לפנות לבית הדין לעבודה ולערער על החלטת קרן הפנסיה.

יש לשים לב כי לא ניתן לערער פעם נוספת על עניין רפואי ולכן מוטב להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום, בטרם הפניה לקרן הפנסיה. הוא יוכל להגדיל את סיכוי הצלחת פנייתכם. 

הגמלה אינה מובטחת

יש מקרים בהם ייקבעו אחוזי נכות, אך לא תקבל אישור לגמלה מלאה. כך, למשל, במקרה בו כבר מקבלים גמלה אחרת מגורם ממשלתי, כמו משרד הביטחון או המוסד לביטוח לאומי. על מנת להימנע מכך יש לבחון האם בקרן הפנסיה שבידכם יש רכיב "ביטול קיזוז".  

קרן הפנסיה עשוי לדחות את בקשתכם לגמלה אם מקרה הביטוח החל בטרם הצטרפותכם לקרן הפנסיה וגרם לאובדן כושר העבודה במהלך 5 שנים הראשונות להצטרפות. נושא זה נקרא "תקופת אכשרה". כמו כן, עמית שהצהיר בעת ההצטרפות בניגוד למצבו הרפואי האמיתי, עשוי להדחות על ידי קרן הפנסיה בעת מקרה אובדן כושר עבודה. 

כמו כן, בקרן הפנסיה יש חריגים רבים אותם חשוב להכיר מבעוד מועד הואיל והן עשויים למנוע מכם את הזכאות לגמלת פנסיית נכות. 

אז מה צריך לעשות?

לפני שפונים לקרן הפנסיה, חשוב לבדוק בעצמכם את תנאי קרן הפנסיה במלואם, כך שתוכלו להגן על עצמכם. ככל ונדחיתם או שלא קבלתם את מלוא הזכויות שלכם והגעתם למצב בו אתם מערערים על החלטת הוועדה מוטב להתייעץ עם עורך הדין הואיל וכאמור החלטתם תהיה סופית (למעט מקרים של ערעור בעניין משפטי).

עורכי הדין במשרד של עו"ד רועי לייכטמן מכירים לעומק את התנאים בקרנות הפנסיה השונות, ואת החוק בנושא תביעות סיעוד, וישמחו לסייע לכם בנושא על מנת לקבל את הגמלה המגיעה לכם. 

אתם מוזמנים להשאיר פרטים ולהתייעץ עם עו"ד רועי לייכטמן. הייעוץ הראשוני הינו ללא כל התחייבות. 

כדאי לדעת

לקוחות ממליצים

[grw place_photo="https://law-rl.co.il/wp-content/uploads/2020/06/F2.jpg" place_name="רועי לייכטמן, משרד עורכי דין" place_id="ChIJr2p00ktLHRURGEDkv4lkJ5M" reviews_lang="iw" pagination="5" text_size="120" refresh_reviews=true lazy_load_img=true reduce_avatars_size=true open_link=true nofollow_link=true]

אודות הכותב: עו"ד רועי לייכטמן 

לעו"ד לייכטמן ניסיון רב בייצוג ובהבנת האינטרסים הן של המבוטחים והן של חברות הביטוח. הוא פתח משרד ומשתמש בידע ובניסיון הרב שצבר על מנת להפיק את המיטב עבור לקוחותיו. כיום, עו"ד לייכטמן מייצג אך ורק תובעים פרטיים, עוסק בייצוג משפטי לנפגעים בתחום הנזיקין והביטוח ודואג לאינטרסים של מבוטחים רבים שנדחו ע"י חברות הביטוח ולא זכו לממש את זכאותם.

לקוחות ממליצים

[grw place_photo="https://law-rl.co.il/wp-content/uploads/2020/06/F2.jpg" place_name="רועי לייכטמן, משרד עורכי דין" place_id="ChIJr2p00ktLHRURGEDkv4lkJ5M" reviews_lang="iw" pagination="5" text_size="120" refresh_reviews=true lazy_load_img=true reduce_avatars_size=true open_link=true nofollow_link=true]

כתבו עלינו

נושאים נוספים

מימוש זכויות נכות כללית

יסודות משפטיים של זכויות נכים המחויבות של ישראל לשמירה על זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות מתחילה ממסגרת משפטית איתנה. מחויבות זו נבחנת על סלע משפטי

קרא עוד »

אובדן כושר עבודה מקצועי

מהו ביטוח אובדן כושר עבודה מקצועי? על מנת להבטיח את פרנסתנו בעת צרה, רובנו משכילים לרכוש ביטוח אובדן כושר עבודה.  רבים אינם מודעים לתנאי הפוליסה

קרא עוד »

פנסיית נכות רפואית

אם יש לכם ליקוי רפואי, שגורם לאובדן כושר עבודה, באופן מלא או חלקי, כדאי שתדעו: חוק פנסיה חובה קובע כי אתם זכאים להשתמש בקרן הפנסיה

קרא עוד »

אובדן כושר עבודה

ביטוח אובדן כושר עבודה, או ביטוח נכות, הוא מרכיב עיקרי בקרן פנסיה או בביטוח מנהלים ואף לעיתים הינו כיסוי העומד בפני עצמו בפוליסת ביטוח. ביטוח

קרא עוד »

אובדן כושר עבודה

אנו עובדים במהלך חיינו הבוגרים תוך דאגה לפרנסתנו ולפרנסת משפחתנו. מחפשים עורך דין אובדן כושר עבודה? למה בדיוק צריך אותו? מדי חודש בחודשו אנחנו משלמים

קרא עוד »

דחיית פנסיית נכות

לפי חוקי מדינת ישראל, כל העובדים במשק שמגיעים לגיל פרישה, זכאים לקבל קצבת פנסיה שמטרתה לסייע להם להתקיים כלכלית במשך השנים הבאות. אולם, ישנם מצבים

קרא עוד »

תביעת אובדן כושר עבודה

לציבור העובדים במדינת ישראל קיימת האפשרות לקבל פיצוי כספי מסוים מטעם המוסד לביטוח לאומי, במקרים של אובדן כושר עבודה הנגרם כתוצאה מנכות כללית (זמנית או

קרא עוד »

המלצות מלקוחותינו

Yael M
Yael M
01.05.2021
קרא עוד
יש הרבה עורכי דין, אבל למצוא אחד שהוא גם מקצועי מאוד, גם עם שירות אישי ואיכפתיות אמיתית ללקוח – זו כבר משימה קשה. שוחחתי עם הרבה לפני שהגעתי לרועי, ובשיחה הראשונה הבנתי שיש מי שידאג לאינטרסים שלי . שישי מי שמבין את הצרכים שלי וגם לאחר מכן ראיתי בפועל את היכולות המקצועיות והניסיון הרב שיש לו . ממליצה בחום !!!
סבטלנה פנחסוב
סבטלנה פנחסוב
08.05.2021
קרא עוד
רציתי להודות לך על המקצועיות ברמה הגבוהה ביותר לה זכיתי ממך, על היחס, המענה המהיר לכל שאלה שהייתה לי לאורך כל התקופה שייצגת אותי. האמת יצאה לאור בפסק הדין שקבלנו ! שמחה שבחרתי בך כמי שייצג אותי במשפטי זה. יישר כח, סבטלנה פנחסוב/פתח תקווה
Galit Lavi
Galit Lavi
17.09.2019
קרא עוד
ברצוני להודות לעו"ד רועי לייכטמן על טיפולו המסור והמקצועי בתיק התביעה שלי לאורך כל התהליך. הגעתי לפגישה הראשונית עם עו"ד לייכטמן כשאני לחוצה וחוששת מכל המצב שהייתי בו. הוא הקשיב בקשב רב לכל השתלשלות המקרה שלי. הרגיע אותי והסביר לי בסובנות מהי הדרך הנכונה לפעול. בתוף זמן קצר עו"ד לייכטמן הגיש את כתב התביעה וזירז את כל התהליך שבא בעיקבותיו. בכל שלב שפעל הוא יידע אותי על כך והסביר לי מה הולך לקרות. במידה והיו לי שאלות הוא תמיד היה זמין לענות לי. לאורך כל הדרך הוא היה אנושי ונעים ובהחלט שינה את המחשבה שלי על עורכי דין. אני ממליצה בחום על שירותיו ויודעת שאם חלילה אזדקק שוב לעו"ד לא אחשוב פעמיים ואפנה אליו שוב.
Ira Agranat
Ira Agranat
17.05.2019
קרא עוד
ברצוני להודות לעו"ד רועי לייכטמן על טיפול מסור ונכון בתביעת נזיקין הקשורה לת. דרכים שעברתי. מדובר בעו"ד מקסים. מקצועי מאוד (ידע וניסיון רב בעולם הביטוח) ולא פחות חשוב אנושי ונעים, הטיפול היה זריז מעבר לכל הציפיות. שוב תודה גדולה 😊 ממליצה בחום !!!
Avihay Doron
Avihay Doron
08.08.2018
קרא עוד
שירות מדהים ! תוצאות אפילו עוד יותר !
Ofir Seidner
Ofir Seidner
04.01.2019
קרא עוד
טיפול ושירות מהמעלה הראשונה.
Mor Atia
Mor Atia
28.05.2018
קרא עוד
משפטן מהמוכשרים בארץ , אלוף אמיתי ! מאוד מומלץ !!
Hila Edri
Hila Edri
04.01.2019
קרא עוד
מקצועי יצירתי ואנושי ! עורך דין מוביל בתחומו !
Roey Cohen
Roey Cohen
24.05.2018
קרא עוד
רועי לייכטמן הינו עורך דין מהשורה ה-1 ובעל יכולות משפטיות יוצאות דופן. כמו גם בעל ניסיון עשיר ומרשים. כל זאת , מבלי לגרוע מעצם היותו אדם טוב ונעים ונוח לבריותץ מומלץ לכל דיכפין לשאול, להתייעץ ולהתרשם ואף לשכוא את שירותיו
Aviv Albonher
Aviv Albonher
04.01.2019
קרא עוד
קודם כל מיקצועיות ואמינות. ובנוסף מגיע קשר אישי חם ויכפתיות ....
Yoel Padel
Yoel Padel
09.05.2018
קרא עוד
רועי עומד בלו"ז שנקבע (מלבד סיטואציות שאין תלויות בו) אמין. ישר. עומד במילתו. מומלץ בחום !!!!
Hanan Harush
Hanan Harush
24.05.2018
קרא עוד
יש יותר מחמישה כוכבים ??? אלוףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףף
Kobi Fogel Shashouaua
Kobi Fogel Shashouaua
24.05.2018
קרא עוד
ממליץ על רועי בחום, מקצועי, הוגן, שירותי. יש על מי לסמוך !
מירי לייכטמן
מירי לייכטמן
מירי לייכטמן
קרא עוד
מצויין !
הקודם
הבא

תנו לי להילחם עבורכם!

מלאו פרטיכם לייעוץ ראשוני ללא התחייבות!

[leadercf7 campid="9628"]

תודה שנרשמת

ניצור קשר בהקדם

מלא פרטיך

ואצור קשר מיידית: