תביעת סיעוד לילד עם מוגבלות – הקשיים והפתרונות

התנהלות של הורים לילדים עם מוגבלויות משמעותיות היא מורכבת בכל המישורים – רפואית, נפשית, חברתית וכלכלית. המעמסה המוטלת על כתפי המשפחות רבה היא ולפעמים קשה מנשוא. להלן סקירה של הקשיים הכרוכים בהליך תביעת סיעוד לילד עם מוגבלות.

הטבות בלתי מספקות מהמדינה

נכות של ילד יכולה להתגבש כתוצאה מתאונה, מחלה או כתוצאה ממום מולד. ילד נכה או כזה שחולה במחלה כרונית דורש שורה של התייחסויות בשונה מילד שאינו חולה. הוא זקוק לטיפולים רפואיים תכופים וצמודים (לעיתים אשפוזים), לעזרה בפעולות יום יום, השגחה שלעיתים קרובות נדרשת 24 שעות ביממה, הסעות, טיפול בעניינים ביורוקרטיים, שיקום, ריפוי בעיסוק, אמצעי תחבורה מיוחדים – ועוד. בהרבה מן המקרים מדובר בילדים על הספקטרום האוטיסטי, ילדים שנולדו עם שיתוק מוחין או מומים מולדים אחרים.

במדינת ישראל קיים אמנם מנגנון שמזכה הורים לילדים מוגבלים בהטבות, אולם סל ההטבות אינו עולה כדי מילוי מלוא הצרכים של הילד ומשפחתו לאור גודל המעמסה הכלכלית והלוגיסטית.

ההורים זכאים לקבלת קצבת "ילד נכה" מהביטוח הלאומי וזאת עד הגיעו של הילד לגיל 18. לאחר מכן קיימת זכאות של הילד הבוגר לקבלת קצבת נכות כללית לשארית חייו. תפקידה של המדינה גם לדאוג למסגרת חינוכית הולמת לילד וכן סיוע (לעיתים חלקי) במימון טיפולים שונים. אולם כאמור, מדובר בעזרה חלקית ובלתי מספקת בלשון המעטה.

 

תביעת סיעוד פרטית לילד עם מוגבלות

המזור של ההורים לילד עם מוגבלות שזקוק לעזרה סיעודית יכול להגיע מביטוח סיעודי פרטי שקיים להורים, וכולל את ילדיהם.

המצב הנפוץ בשנים האחרונות הוא קיומו של ביטוח סיעודי שניתן להורים דרך קופות החולים השונות (כל קופה פועלת עם חברת ביטוח אחרת). ככלל, ילד שנולד אמור להצטרף אוטומטית לביטוח הסיעודי של הוריו, אלא שמומלץ לוודא זאת מראש, שכן בחברות ביטוח מסוימות קיימת דרישת דיווח וחיתום רפואי עם היוולדו של הילד על מנת לכלול אותו בכיסוי הביטוחי.

בנוסף על כך, יש לבדוק אם קיים ביטוח סיעודי פרטי נוסף לאחד מן ההורים (בד"כ מטעם מקום עבודתם), כיוון שגם ממנו ניתן להיפרע במקרה הצורך.

מהם התנאים לקבלת גמלת סיעוד לילד בעל מוגבלות?

ילדים שזכאים לגמלה קבועה במסגרת הגשת תביעת סיעוד הינם ילדים העומדים במבחן ה ADL, ואשר אינם מסוגלים לבצע באופן עצמאי לפחות 50% של כל פעולה שנכללת בתוך 6 הפעולות הבסיסיות הבאות: קימה ושכיבה, לבוש, רחצה, אכילה ושתייה, ניידות ושליטה על הסוגרים – ומכיוון שכך זקוקים לעזרת אדם מבוגר.

לחילופין – ילדים הסובלים מ"תשישות נפש", שמוגדרת כירידה בפעילות קוגניטיבית וביכולת השכלית (ליקויים בתובנה, זיכרון, חוסר התמצאות וכיוב').

צריך לשים לב שבפוליסות סיעוד רבות יש חריג שאם מתקיים לא תהיו זכאים לפיצוי מחברת הביטוח שלעיתיים תהיה רשאית אף לבטל את הביטוח הסיעודי. חריג זה מתייחס למצבו בו התחיל המצב הסיעודי בטרם חלפו שלוש שנים מאז נולד הילד.

סכום התגמול הצפוי למשפחה במסגרת תביעת סיעוד לילד עם מוגבלויות מגיע למעל ל-5,000 ₪ בכל חודש. המדובר בסכום ראוי שיכול לכסות חלק משמעותי של העלויות הכבדות להוריו של הילד. הוא משולם בד"כ לאחר תקופת המתנה של חודשיים, וזאת למשך 60 חודשים.

מהן עילות דחיית תביעת הסיעוד הנפוצות?

חברות ביטוח מסרבות להכיר במצב סיעודי של ילד נכה/מוגבל במקרים לא מעטים, ודוחות את תביעת הסיעוד בנימוקים שונים שרובם אינם מוצדקים.

אחד מהנימוקים הנפוצים הוא שהמקרה שגרם לנכות אירע בתקופת הזמן הראשונה לאחר לידתו, והן נסמכות על חריג שנכתב בפוליסת הביטוח. נימוק שכיח נוסף הינו שהלקות ממנה סובל הילד אירעה ממצב רפואי אחר שאינו כלול בתנאי הפוליסה. לעיתים, חברות הביטוח טוענות שהילד עבר את המבחן התפקודי ומבחינה רפואית הוא אינו עומד בתנאים.

חשוב לזכור: את כל הנימוקים הנ"ל ואחרים ניתן לתקוף ולהפריך ע"י ייצוג עורך דין תביעות סיעוד מיומן.

חשיבות ייצוג ע"י עורך דין מומחה בתחום

לעורך דין הבקיא בתחום קיימים הכלים המשפטיים והרפואיים לבחון כל מקרה, לנתח אותו ולנווט בדרך נכונה את ההתנהלות מול חברת הביטוח. לעיתים יהיה זה כרוך בהגשת תביעה לבית המשפט. לא אחת תביעות שכאלה מגיעות להסדרי פשרה/גישור שמיטיבים עם הורי הילד ומזכים בפיצוי מלא/מירבי.

אי לכך, אנו ממליצים בחום להיעזר בשירותיו של עורך דין החל מהגשת התביעה וכמובן בכל מצב בו זכויות הילד ומשפחתו לא מוצו באופן משביע רצון. אתם מוזמנים לפנות למשרדו של עורך דין רועי לייכטמן אשר חי ונושם את תחום תביעות הסיעוד ובעל אחוזי הצלחה גבוהים מאוד בתיקים תחת ניהולו.

כדאי לדעת

לקוחות ממליצים

רועי לייכטמן, משרד עורכי דין
רועי לייכטמן, משרד עורכי דין
48 Google ביקורות
Yury Kozhevnikov
Yury Kozhevnikov
2023-01-22
עו"ד קפדני ומדויק מי שצריך טיפול אישי וחם - זה המקום
Ilya Abramovich
Ilya Abramovich
2023-01-10
המלצה חמה על עורך דין מעולה רועי לייכטמן, מומחה אמיתי בתחום מיצוי זכויות מול חברות הביטוח, מציג את כל האפשרויות בבירור, לא מוותר ונלחם עד הניצחון במקום שאחרים מוותרים. קיבלתי יחס אישי, מענה מהיר לכל פניה במשרד ובנייד, במילה אחת השירות ״חוויה״. המון תודה, תמשיך ותצליח :)
Haim Zazrin
Haim Zazrin
2023-01-07
פנינו לעו''ד רועי לייכטמן בעקבות רטיבויות במוקדים שונים שהיו לנו בבית מהשכן.רועי הפגין כישרון, ויכולות, להגיע לתוצאות המקסימליות בקבלת העזרה בדרך היעילה והמהירה , לעשיית הצדק בנתינת פסק הדין שזכינו בו , וכן היחס האישי שקיבלנו. ממליצים בחום על עו''ד רועי לייכטמן לייצג במיקרים דומים ובמיקרים הרבים האחרים שיש לרועי את ההתמחות בהם מש' זזרין
Yali Gold
Yali Gold
2023-01-04
עורך דין רועי ליכטמן טיפל בתיק שלי במקצועיות ובמסירות שאין כמוה. שמו יכול להכנס למילון תחת הגדרות אלו. תותח כבד, דאג לכל הפרטים הקטנים תוך כדי קשר אישי ויחס חברי. רועי הגיע לעסקה מול בית המשפט שלא נופלת ממדהימה ועשה את הבלתי אפשרי. על הכל אני מודה לו בצורה שלא תתואר. מלך
lilach kantarovich
lilach kantarovich
2022-12-12
ממליצה בחום על עו"ד רועי לייכטמן. קיבלתי מענה אישי וליווי מקצועי, מהיר ובנוסף, יחס יוצא מהכלל.
עודד חן
עודד חן
2022-08-30
הטיפול היה מקצועי ומהיר . אני מאוד מרוצה מהתוצאות. יישר כוח רועי.
ליאל גלעדי
ליאל גלעדי
2022-08-25
ייעץ לנו במקצועיות ואדיבות, מומלץ בחום
יובל שלם
יובל שלם
2022-08-22
רועי טיפל באופן מהיר ומקצועי בתיק בענין נזקי הרכוש שלנו. היינו מרוצים מאד גם מהשרות, מהמקצועיות ומהתוצאה של התביעה.
tali avraham
tali avraham
2022-06-20
עו"ד מקצועי קשוב ונותן מענה מיידי בקי ברזי הביטוחים והתנהלות מול חברות הביטוח
שני בר
שני בר
2022-04-01
ממליצה בחום. הגעתי למשרד של רועי לאחר המלצה, קיבלתי יחס רגיש ואישי מצד רועי שליווה ותמך לאורך כל הדרך, תמיד עדכן ושיתף בכל. אני מרגישה שהוא נלחם ובסוף התוצאה הייתה מעבר לכל הציפיות שלי ובדיוק בזמן. תודה על הכל!
[grw place_photo="https://law-rl.co.il/wp-content/uploads/2020/06/F2.jpg" place_name="רועי לייכטמן, משרד עורכי דין" place_id="ChIJr2p00ktLHRURGEDkv4lkJ5M" reviews_lang="iw" pagination="5" text_size="120" refresh_reviews=true lazy_load_img=true reduce_avatars_size=true open_link=true nofollow_link=true]

אודות הכותב: עו"ד רועי לייכטמן 

לעו"ד לייכטמן ניסיון רב בייצוג ובהבנת האינטרסים הן של המבוטחים והן של חברות הביטוח. הוא פתח משרד ומשתמש בידע ובניסיון הרב שצבר על מנת להפיק את המיטב עבור לקוחותיו. כיום, עו"ד לייכטמן מייצג אך ורק תובעים פרטיים, עוסק בייצוג משפטי לנפגעים בתחום הנזיקין והביטוח ודואג לאינטרסים של מבוטחים רבים שנדחו ע"י חברות הביטוח ולא זכו לממש את זכאותם.

כתבו עלינו

נושאים נוספים

תביעת ביטוח סיעודי אוטיזם

הורים רבים לילדים הנמצאים על הרצף האוטיסטי אינם תמיד מודעים לזכויות וההטבות שבאפשרותם לקבל מהמדינה ומגופים שונים, על מנת לקבל מענה מיטבי לצרכיהם המיוחדים של

קרא עוד »

ביטוח סיעודי אוטיזם

אוטיזם הוא שורה של הפרעות אשר המשותף להן, הוא קושי באפשרות לייצר ולקיים אינטראקציה חברתית ותקשורת עם הסביבה. בישראל, במערכת החינוך בלבד לומדים למעלה מ-40,000

קרא עוד »

תביעת סיעוד רטרואקטיבית

התקופה שבה מצבו של קרוב משפחה אהוב משתנה באופן דרסטי, הינה עמוסה רגשית ודורשת אין סוף משימות שקשורות למצב ולטיפול הרפואי. זו הסיבה שבגללה נזכרים,

קרא עוד »

אלצהיימר ודמנציה

החיים עלולים להפגיש את רובנו עם לא מעט הפתעות שונות לאורכם. כאשר נתקלים בתסמינים של דמנציה או באבחנה למחלת אלצהיימר, אין ספק שמדובר ברוב הפעמים

קרא עוד »

עורך דין לדיני ביטוח

דיני ביטוח תופסים, ללא כל צל של ספק, תפקיד מכריע בהגנה על זכויות של אנשים פרטיים ואינטרסים שלהם ושל עסקים בכל הנוגע לתביעות ומחלוקות מול

קרא עוד »

חוק סיעוד לקשישים

מי מאיתנו לא היה מבקש להבטיח את עתידו הכלכלי? הרי רובנו עובדים לא רק בשל הרצון העז לפתח קריירה או להתפרנס, אלא גם כדי לתכנן

קרא עוד »

מה זה סיעוד

מצב סיעודי מתייחס למצב רפואי או מחלה הדורשים טיפול ותמיכה בחולים סיעודיים מתמשכים. מצבים אלו משפיעים לעתים קרובות על מבוגרים ואנשים עם מחלות כרוניות נלוות,

קרא עוד »

זכויות חולי אלצהיימר

לא מעט מחלות עלולות לגרום לירידה דרסטית בתפקוד הגוף. אף מערכת בגוף האדם אינה חסינה בין אם מדובר במערכת העיכול, מערכת הראייה וכמובן מוח האדם.

קרא עוד »

ביטוח לאומי גמלת סיעוד

ברגעים מורכבים של החיים כולנו, ככל הנראה, נצטרך כתף תומכת ועזרה פיזית. כאשר מדובר במקרים של בני הגיל השלישי, אלה זכאיים לגמלת סיעוד. מקרי סיעוד

קרא עוד »

טופס גמלת סיעוד

המוסד לביטוח לאומי נועד להבטיח בסיס כלכלי עבור אוכלוסיות חלשות אשר מצויות במצוקה יומיום.  כחלק מהמדיניות החברתית בישראל קבע המוסד לביטוח לאומי את חוק הסיעוד.

קרא עוד »

ביטוח סיעוד דרך קופות החולים

בעשורים האחרונים תוחלת החיים עלתה וכפועל יוצא מזה הסיכויים של האוכלוסייה הוותיקה להיות במצב סיעודי עלו. לכן הורחב חוק בריאות ממלכתי המציע לכלל האזרחים בישראל

קרא עוד »

המלצות מלקוחותינו

Yael M
Yael M
01.05.2021
קרא עוד
יש הרבה עורכי דין, אבל למצוא אחד שהוא גם מקצועי מאוד, גם עם שירות אישי ואיכפתיות אמיתית ללקוח – זו כבר משימה קשה. שוחחתי עם הרבה לפני שהגעתי לרועי, ובשיחה הראשונה הבנתי שיש מי שידאג לאינטרסים שלי . שישי מי שמבין את הצרכים שלי וגם לאחר מכן ראיתי בפועל את היכולות המקצועיות והניסיון הרב שיש לו . ממליצה בחום !!!
סבטלנה פנחסוב
סבטלנה פנחסוב
08.05.2021
קרא עוד
רציתי להודות לך על המקצועיות ברמה הגבוהה ביותר לה זכיתי ממך, על היחס, המענה המהיר לכל שאלה שהייתה לי לאורך כל התקופה שייצגת אותי. האמת יצאה לאור בפסק הדין שקבלנו ! שמחה שבחרתי בך כמי שייצג אותי במשפטי זה. יישר כח, סבטלנה פנחסוב/פתח תקווה
Galit Lavi
Galit Lavi
17.09.2019
קרא עוד
ברצוני להודות לעו"ד רועי לייכטמן על טיפולו המסור והמקצועי בתיק התביעה שלי לאורך כל התהליך. הגעתי לפגישה הראשונית עם עו"ד לייכטמן כשאני לחוצה וחוששת מכל המצב שהייתי בו. הוא הקשיב בקשב רב לכל השתלשלות המקרה שלי. הרגיע אותי והסביר לי בסובנות מהי הדרך הנכונה לפעול. בתוף זמן קצר עו"ד לייכטמן הגיש את כתב התביעה וזירז את כל התהליך שבא בעיקבותיו. בכל שלב שפעל הוא יידע אותי על כך והסביר לי מה הולך לקרות. במידה והיו לי שאלות הוא תמיד היה זמין לענות לי. לאורך כל הדרך הוא היה אנושי ונעים ובהחלט שינה את המחשבה שלי על עורכי דין. אני ממליצה בחום על שירותיו ויודעת שאם חלילה אזדקק שוב לעו"ד לא אחשוב פעמיים ואפנה אליו שוב.
Ira Agranat
Ira Agranat
17.05.2019
קרא עוד
ברצוני להודות לעו"ד רועי לייכטמן על טיפול מסור ונכון בתביעת נזיקין הקשורה לת. דרכים שעברתי. מדובר בעו"ד מקסים. מקצועי מאוד (ידע וניסיון רב בעולם הביטוח) ולא פחות חשוב אנושי ונעים, הטיפול היה זריז מעבר לכל הציפיות. שוב תודה גדולה 😊 ממליצה בחום !!!
Avihay Doron
Avihay Doron
08.08.2018
קרא עוד
שירות מדהים ! תוצאות אפילו עוד יותר !
Ofir Seidner
Ofir Seidner
04.01.2019
קרא עוד
טיפול ושירות מהמעלה הראשונה.
Mor Atia
Mor Atia
28.05.2018
קרא עוד
משפטן מהמוכשרים בארץ , אלוף אמיתי ! מאוד מומלץ !!
Hila Edri
Hila Edri
04.01.2019
קרא עוד
מקצועי יצירתי ואנושי ! עורך דין מוביל בתחומו !
Roey Cohen
Roey Cohen
24.05.2018
קרא עוד
רועי לייכטמן הינו עורך דין מהשורה ה-1 ובעל יכולות משפטיות יוצאות דופן. כמו גם בעל ניסיון עשיר ומרשים. כל זאת , מבלי לגרוע מעצם היותו אדם טוב ונעים ונוח לבריותץ מומלץ לכל דיכפין לשאול, להתייעץ ולהתרשם ואף לשכוא את שירותיו
Aviv Albonher
Aviv Albonher
04.01.2019
קרא עוד
קודם כל מיקצועיות ואמינות. ובנוסף מגיע קשר אישי חם ויכפתיות ....
Yoel Padel
Yoel Padel
09.05.2018
קרא עוד
רועי עומד בלו"ז שנקבע (מלבד סיטואציות שאין תלויות בו) אמין. ישר. עומד במילתו. מומלץ בחום !!!!
Hanan Harush
Hanan Harush
24.05.2018
קרא עוד
יש יותר מחמישה כוכבים ??? אלוףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףף
Kobi Fogel Shashouaua
Kobi Fogel Shashouaua
24.05.2018
קרא עוד
ממליץ על רועי בחום, מקצועי, הוגן, שירותי. יש על מי לסמוך !
מירי לייכטמן
מירי לייכטמן
מירי לייכטמן
קרא עוד
מצויין !
הקודם
הבא

תנו לי להילחם עבורכם!

מלאו פרטיכם לייעוץ ראשוני ללא התחייבות!

[leadercf7 campid="9628"]

תודה שנרשמת

ניצור קשר בהקדם

ייתכן ומגיע לך הרבה כסף!

בדיקה להערכת סיכויי תביעתך ללא התחייבות!

סמן/י את הצורך

מלא פרטיך

ואצור קשר מיידית: