אודות גמלת ילד נכה עם אוטיזם – מה חשוב לדעת

אוטיזם יכול להוות התמודדות מאתגרת עבור הורים. כל משפחה שבה חי ילד עם אוטיזם, בין אם הילד ברמות תפקוד גבוהות ובין אם ברמות תפקוד נמוכות נדרשת לבצע התאמות כאלה ואחרות. לרוב המשפחה צריכה הדרכה וליווי מלא של אנשי מקצוע המתמצאים בביוקרטיה מול הגופים השונים אליהם פונים לסיוע.

מי זכאי לגמלת נכה?

ילדים שאובחנו עם אוטיזם זכאים לגמלה בשיעור של 100%, שיעור זה עומד על 3,479 שקלים לשנת 2024. ילדים מגיל 3 שאובחנו עם אוטיזם ותלויים לחלוטין בזולת זכאים לגמלה של 188%, קרי 6,542 שקלים. ילדים התלויים לחלוטין ובמידה רבה בעזרה של זולתם זכאים לגמלה העומדת על שיעור של 235%, שהם 8,313 שקלים.

עם זאת, לא כל ילד נכה עם אוטיזם זכאי לגמלה. מי שזכאי לגמלה הוא ילדים בין הגילאים 91 יום עד 18 שנים ו-3 חודשים אשר אובחנו על הרצף האוטיסטי.

כיצד מקבלים אישור לגמלה?

על מנת לקבל את אישור לגמלה יש לעבור אבחון ראשוני. במהלך תקופת האבחון יכולים ההורים לקבל תמיכה או קצבה מסיבות אחרות. לקראת הבדיקה עצמה יש להכין את כל המסמכים הרלוונטיים, כאשר ניתן לקבל ליווי והכנה בביטוח הלאומי.

המסמכים הנדרשים להכנה לאבחון כוללים את הבאים: אבחון רפואי של פסיכיאטר ילדים ונוער, או נוירולוג או רופא התפתחותי, אבחון פסיכולוגי של פסיכולוג התפתחותי או קליני, שיקומי או חינוכי. כמו כן יש להכין אישור רפואי של פסיכיאטר ילדים ונוער, אישור רפואי של נוירולוג או רופא התפתחותי. יש להכין דו"ח חינוכי מהצוות המטפל בילדים.  בדו"ח חשוב לפרט את הכלים שבהם נעשה שימוש לצורך מתן האבחון.

יתרה מכך, טרם האבחון יש להכין דף מיוחד ובו רושמים את כל הבעיות הרפואיות שמהן הילד סובל וכן לציין במהלך הוועדה עצמה את האופנים בהם הבעיות הרפואיות משפיעות על התפקוד של הילד ועל החיים היומיומיים במשפחה.

חשוב לבחון גם הטבות הניתנות לילדים עם אוטיזם שכן גמלת ילד נכה עם אוטיזם מזכה גם בהטבות שונות המקלות בקבלת שירותים שונים.

הטבות שונות הניתנות לילדים בעלי אוטיזם

משפחות לילדים בעלי אוטיזם זכאיות להטבות שונות, לרבות הטבות בתעריף תשלום חשבון החשמל .ההנחה עומדת על זכאות בשיעור של 50% מהתעריף הביתי עד ל-400 קוט"ש. גם בתעריף המים זכאים הורים לילדים אוטיסטים להקלה באמצעות הטבה של 3.5 מ"ק לחודש בתעריף המים הנמוך.

במקביל, משרדי הממשלה השונים מעניקים גם הם הנחות לילדים עם אוטיזם ומשפחותיהם במסגרת גמלת ילד נכה עם אוטיזם: משרד הרווחה מאפשר למשפחותיהם לילדים עם אוטיזם  לקבל תמיכה הבאה לידי ביטוי במעון יום שיקומי המיועד לילדים עם אוטיזם עד גיל שלוש הזקוקים לליווי ותמיכה.

כמו כן, משפחות יכולות לקבל ייעוץ אישי להתנהלות מול הילד. במקביל, משרד הרווחה מעמיד לרשות המשפחות סומכים בשעות אחר הצהריים, כאשר במקרים מסוימים תתבקש השתתפות של ההורים במימון הסומך או הסומכת.

בתקופות החגים ובחופשות ילדים עם אוטיזם זכאים לקייטנות מותאמות לצרכים שלהם ובימי הלימוד יכולים הילדים לקחת חלק במועדונית ייעודית לפעילויות פנאי של אחר הצהריים. בשלבים מאוחרים יותר יכולים ילדים בעלי אוטיזם לגור במסגרות דיור חוץ ביתיות המותאמות לצרכיהם. במסגרות אלה מדריכים סביב השעון התומכים בהתפתחות ובתהליכי למידה של הילדים. בחופשות, זכאים ילדים בעלי אוטיזם לנופשונים כאשר הזכאות היא עד 15 ימי נופש מדי שנה.

התנהלות נכונה מול הרשויות עבור הורים לילדים עם אוטיזם פעמים רבות ישנו בלבול בכל הנוגע להתנהלות הנכונה: הבירוקרטיה מציפה, ההתנהלות היומיומית עצמה יכולה להיות מאתגרת, הילד עם האוטיזם דורש צרכים שונים שלא תמיד ההורים יודעים כיצד לתת מענה – כל אלו יכולים להיות מאתגרים מאד.

על מנת להפוך את גידול הילד לחוויה הרבה יותר קלה להורים, הזקוקים למשאבים רבים, רצוי ללמוד אודות ההתנהלות הרצויה וכן לברר במסגרות השונות על מדריכים בנושא וכמובן ידיעת החוק.

כך למשל, מס הכנסה מעניק שתי נקודות זכות להורים לילדים עם אוטיזם . חשוב להגיש את הבקשה מדי שנה מחדש. כדי לקבל את נקודות הזכות על ההורים להגיש בקשה אליה מתלווים הטפסים הבאים: טופס 127, טופס 116א'.

הורים רבים מודעים להנחות המגיעות להם אבל מתקשים לעקוב אחר הפעולות הנדרשות על מנת לקבל את ההנחות. במקרים אלו רצוי להצטרף לפורומים רלוונטיים ובמקרים מסוימים ניתן להיעזר בשירותיו של עורך דין על מנת למצות את הזכויות.

כך למשל זכאים הורים לילדים עם אוטיזם  להנחה בתשלומי ארנונה, הנחה בעלויות הסלולר, הנחה בעלויות הטלפון, תשלום אגרת רכב ועוד. חשוב לדעת כי גם ניתנת אפשרות לקבל עובד זר שיסייע בעבודות היומיומיות כאשר מדובר בילד בעל קשיים גדולים יחסית בתפקוד וכזה שהוריו נזקקים לעזרה מרובה.

ההתמודדות המוקדמת, הסתייעות בידע רלוונטי ופנייה לאנשים שיכולים לסייע – כל אלו עומדים לרשות הורים לילד עם אוטיזם במשפחה וזקוקים להנחיה וליווי.

 

כדאי לדעת

לקוחות ממליצים

רועי לייכטמן, משרד עורכי דין
רועי לייכטמן, משרד עורכי דין
48 Google ביקורות
Yury Kozhevnikov
Yury Kozhevnikov
2023-01-22
עו"ד קפדני ומדויק מי שצריך טיפול אישי וחם - זה המקום
Ilya Abramovich
Ilya Abramovich
2023-01-10
המלצה חמה על עורך דין מעולה רועי לייכטמן, מומחה אמיתי בתחום מיצוי זכויות מול חברות הביטוח, מציג את כל האפשרויות בבירור, לא מוותר ונלחם עד הניצחון במקום שאחרים מוותרים. קיבלתי יחס אישי, מענה מהיר לכל פניה במשרד ובנייד, במילה אחת השירות ״חוויה״. המון תודה, תמשיך ותצליח :)
Haim Zazrin
Haim Zazrin
2023-01-07
פנינו לעו''ד רועי לייכטמן בעקבות רטיבויות במוקדים שונים שהיו לנו בבית מהשכן.רועי הפגין כישרון, ויכולות, להגיע לתוצאות המקסימליות בקבלת העזרה בדרך היעילה והמהירה , לעשיית הצדק בנתינת פסק הדין שזכינו בו , וכן היחס האישי שקיבלנו. ממליצים בחום על עו''ד רועי לייכטמן לייצג במיקרים דומים ובמיקרים הרבים האחרים שיש לרועי את ההתמחות בהם מש' זזרין
Yali Gold
Yali Gold
2023-01-04
עורך דין רועי ליכטמן טיפל בתיק שלי במקצועיות ובמסירות שאין כמוה. שמו יכול להכנס למילון תחת הגדרות אלו. תותח כבד, דאג לכל הפרטים הקטנים תוך כדי קשר אישי ויחס חברי. רועי הגיע לעסקה מול בית המשפט שלא נופלת ממדהימה ועשה את הבלתי אפשרי. על הכל אני מודה לו בצורה שלא תתואר. מלך
lilach kantarovich
lilach kantarovich
2022-12-12
ממליצה בחום על עו"ד רועי לייכטמן. קיבלתי מענה אישי וליווי מקצועי, מהיר ובנוסף, יחס יוצא מהכלל.
עודד חן
עודד חן
2022-08-30
הטיפול היה מקצועי ומהיר . אני מאוד מרוצה מהתוצאות. יישר כוח רועי.
ליאל גלעדי
ליאל גלעדי
2022-08-25
ייעץ לנו במקצועיות ואדיבות, מומלץ בחום
יובל שלם
יובל שלם
2022-08-22
רועי טיפל באופן מהיר ומקצועי בתיק בענין נזקי הרכוש שלנו. היינו מרוצים מאד גם מהשרות, מהמקצועיות ומהתוצאה של התביעה.
tali avraham
tali avraham
2022-06-20
עו"ד מקצועי קשוב ונותן מענה מיידי בקי ברזי הביטוחים והתנהלות מול חברות הביטוח
שני בר
שני בר
2022-04-01
ממליצה בחום. הגעתי למשרד של רועי לאחר המלצה, קיבלתי יחס רגיש ואישי מצד רועי שליווה ותמך לאורך כל הדרך, תמיד עדכן ושיתף בכל. אני מרגישה שהוא נלחם ובסוף התוצאה הייתה מעבר לכל הציפיות שלי ובדיוק בזמן. תודה על הכל!
[grw place_photo="https://law-rl.co.il/wp-content/uploads/2020/06/F2.jpg" place_name="רועי לייכטמן, משרד עורכי דין" place_id="ChIJr2p00ktLHRURGEDkv4lkJ5M" reviews_lang="iw" pagination="5" text_size="120" refresh_reviews=true lazy_load_img=true reduce_avatars_size=true open_link=true nofollow_link=true]

אודות הכותב: עו"ד רועי לייכטמן 

לעו"ד לייכטמן ניסיון רב בייצוג ובהבנת האינטרסים הן של המבוטחים והן של חברות הביטוח. הוא פתח משרד ומשתמש בידע ובניסיון הרב שצבר על מנת להפיק את המיטב עבור לקוחותיו. כיום, עו"ד לייכטמן מייצג אך ורק תובעים פרטיים, עוסק בייצוג משפטי לנפגעים בתחום הנזיקין והביטוח ודואג לאינטרסים של מבוטחים רבים שנדחו ע"י חברות הביטוח ולא זכו לממש את זכאותם.

כתבו עלינו

נושאים נוספים

תביעת ביטוח סיעודי אוטיזם

הורים רבים לילדים הנמצאים על הרצף האוטיסטי אינם תמיד מודעים לזכויות וההטבות שבאפשרותם לקבל מהמדינה ומגופים שונים, על מנת לקבל מענה מיטבי לצרכיהם המיוחדים של

קרא עוד »

ביטוח סיעודי אוטיזם

אוטיזם הוא שורה של הפרעות אשר המשותף להן, הוא קושי באפשרות לייצר ולקיים אינטראקציה חברתית ותקשורת עם הסביבה. בישראל, במערכת החינוך בלבד לומדים למעלה מ-40,000

קרא עוד »

תביעת סיעוד רטרואקטיבית

התקופה שבה מצבו של קרוב משפחה אהוב משתנה באופן דרסטי, הינה עמוסה רגשית ודורשת אין סוף משימות שקשורות למצב ולטיפול הרפואי. זו הסיבה שבגללה נזכרים,

קרא עוד »

אלצהיימר ודמנציה

החיים עלולים להפגיש את רובנו עם לא מעט הפתעות שונות לאורכם. כאשר נתקלים בתסמינים של דמנציה או באבחנה למחלת אלצהיימר, אין ספק שמדובר ברוב הפעמים

קרא עוד »

עורך דין לדיני ביטוח

דיני ביטוח תופסים, ללא כל צל של ספק, תפקיד מכריע בהגנה על זכויות של אנשים פרטיים ואינטרסים שלהם ושל עסקים בכל הנוגע לתביעות ומחלוקות מול

קרא עוד »

חוק סיעוד לקשישים

מי מאיתנו לא היה מבקש להבטיח את עתידו הכלכלי? הרי רובנו עובדים לא רק בשל הרצון העז לפתח קריירה או להתפרנס, אלא גם כדי לתכנן

קרא עוד »

מה זה סיעוד

מצב סיעודי מתייחס למצב רפואי או מחלה הדורשים טיפול ותמיכה בחולים סיעודיים מתמשכים. מצבים אלו משפיעים לעתים קרובות על מבוגרים ואנשים עם מחלות כרוניות נלוות,

קרא עוד »

זכויות חולי אלצהיימר

לא מעט מחלות עלולות לגרום לירידה דרסטית בתפקוד הגוף. אף מערכת בגוף האדם אינה חסינה בין אם מדובר במערכת העיכול, מערכת הראייה וכמובן מוח האדם.

קרא עוד »

ביטוח לאומי גמלת סיעוד

ברגעים מורכבים של החיים כולנו, ככל הנראה, נצטרך כתף תומכת ועזרה פיזית. כאשר מדובר במקרים של בני הגיל השלישי, אלה זכאיים לגמלת סיעוד. מקרי סיעוד

קרא עוד »

טופס גמלת סיעוד

המוסד לביטוח לאומי נועד להבטיח בסיס כלכלי עבור אוכלוסיות חלשות אשר מצויות במצוקה יומיום.  כחלק מהמדיניות החברתית בישראל קבע המוסד לביטוח לאומי את חוק הסיעוד.

קרא עוד »

ביטוח סיעוד דרך קופות החולים

בעשורים האחרונים תוחלת החיים עלתה וכפועל יוצא מזה הסיכויים של האוכלוסייה הוותיקה להיות במצב סיעודי עלו. לכן הורחב חוק בריאות ממלכתי המציע לכלל האזרחים בישראל

קרא עוד »

המלצות מלקוחותינו

Yael M
Yael M
01.05.2021
קרא עוד
יש הרבה עורכי דין, אבל למצוא אחד שהוא גם מקצועי מאוד, גם עם שירות אישי ואיכפתיות אמיתית ללקוח – זו כבר משימה קשה. שוחחתי עם הרבה לפני שהגעתי לרועי, ובשיחה הראשונה הבנתי שיש מי שידאג לאינטרסים שלי . שישי מי שמבין את הצרכים שלי וגם לאחר מכן ראיתי בפועל את היכולות המקצועיות והניסיון הרב שיש לו . ממליצה בחום !!!
סבטלנה פנחסוב
סבטלנה פנחסוב
08.05.2021
קרא עוד
רציתי להודות לך על המקצועיות ברמה הגבוהה ביותר לה זכיתי ממך, על היחס, המענה המהיר לכל שאלה שהייתה לי לאורך כל התקופה שייצגת אותי. האמת יצאה לאור בפסק הדין שקבלנו ! שמחה שבחרתי בך כמי שייצג אותי במשפטי זה. יישר כח, סבטלנה פנחסוב/פתח תקווה
Galit Lavi
Galit Lavi
17.09.2019
קרא עוד
ברצוני להודות לעו"ד רועי לייכטמן על טיפולו המסור והמקצועי בתיק התביעה שלי לאורך כל התהליך. הגעתי לפגישה הראשונית עם עו"ד לייכטמן כשאני לחוצה וחוששת מכל המצב שהייתי בו. הוא הקשיב בקשב רב לכל השתלשלות המקרה שלי. הרגיע אותי והסביר לי בסובנות מהי הדרך הנכונה לפעול. בתוף זמן קצר עו"ד לייכטמן הגיש את כתב התביעה וזירז את כל התהליך שבא בעיקבותיו. בכל שלב שפעל הוא יידע אותי על כך והסביר לי מה הולך לקרות. במידה והיו לי שאלות הוא תמיד היה זמין לענות לי. לאורך כל הדרך הוא היה אנושי ונעים ובהחלט שינה את המחשבה שלי על עורכי דין. אני ממליצה בחום על שירותיו ויודעת שאם חלילה אזדקק שוב לעו"ד לא אחשוב פעמיים ואפנה אליו שוב.
Ira Agranat
Ira Agranat
17.05.2019
קרא עוד
ברצוני להודות לעו"ד רועי לייכטמן על טיפול מסור ונכון בתביעת נזיקין הקשורה לת. דרכים שעברתי. מדובר בעו"ד מקסים. מקצועי מאוד (ידע וניסיון רב בעולם הביטוח) ולא פחות חשוב אנושי ונעים, הטיפול היה זריז מעבר לכל הציפיות. שוב תודה גדולה 😊 ממליצה בחום !!!
Avihay Doron
Avihay Doron
08.08.2018
קרא עוד
שירות מדהים ! תוצאות אפילו עוד יותר !
Ofir Seidner
Ofir Seidner
04.01.2019
קרא עוד
טיפול ושירות מהמעלה הראשונה.
Mor Atia
Mor Atia
28.05.2018
קרא עוד
משפטן מהמוכשרים בארץ , אלוף אמיתי ! מאוד מומלץ !!
Hila Edri
Hila Edri
04.01.2019
קרא עוד
מקצועי יצירתי ואנושי ! עורך דין מוביל בתחומו !
Roey Cohen
Roey Cohen
24.05.2018
קרא עוד
רועי לייכטמן הינו עורך דין מהשורה ה-1 ובעל יכולות משפטיות יוצאות דופן. כמו גם בעל ניסיון עשיר ומרשים. כל זאת , מבלי לגרוע מעצם היותו אדם טוב ונעים ונוח לבריותץ מומלץ לכל דיכפין לשאול, להתייעץ ולהתרשם ואף לשכוא את שירותיו
Aviv Albonher
Aviv Albonher
04.01.2019
קרא עוד
קודם כל מיקצועיות ואמינות. ובנוסף מגיע קשר אישי חם ויכפתיות ....
Yoel Padel
Yoel Padel
09.05.2018
קרא עוד
רועי עומד בלו"ז שנקבע (מלבד סיטואציות שאין תלויות בו) אמין. ישר. עומד במילתו. מומלץ בחום !!!!
Hanan Harush
Hanan Harush
24.05.2018
קרא עוד
יש יותר מחמישה כוכבים ??? אלוףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףף
Kobi Fogel Shashouaua
Kobi Fogel Shashouaua
24.05.2018
קרא עוד
ממליץ על רועי בחום, מקצועי, הוגן, שירותי. יש על מי לסמוך !
מירי לייכטמן
מירי לייכטמן
מירי לייכטמן
קרא עוד
מצויין !
הקודם
הבא

תנו לי להילחם עבורכם!

מלאו פרטיכם לייעוץ ראשוני ללא התחייבות!

[leadercf7 campid="9628"]

תודה שנרשמת

ניצור קשר בהקדם

ייתכן ומגיע לך הרבה כסף!

בדיקה להערכת סיכויי תביעתך ללא התחייבות!

סמן/י את הצורך

מלא פרטיך

ואצור קשר מיידית: