כיצד נקבע גובה קצבת הסיעוד?

כיצד נקבע גובה קצבת הסיעוד?

אנו מתנהלים בידיעה שאם נקלע למצב סיעודי נוכל לקבל רשת ביטחון כלכלית מהמוסד לביטוח הלאומי. הבעיה מתחילה כאשר אנו לא מודעים לזכויות המגיעות לנו ובהתאם לא מתכננים את עתידנו כנדרש. האם העזרה של המוסד לביטוח לאומי תספיק בעת צרה? האם מוטב לרכוש פוליסת ביטוח למקרה סיעוד באופן פרטי או באמצעות קופת החולים?

מאמר זה ינסה לעשות סדר בכל הקשור לקצבת הסיעוד.

נתחיל ונדגיש כי גובה התשלום שמגיע לאדם אשר הוכר כ׳סיעודי׳ על ידי המוסד לביטוח לאומי משתנה ותלוי בכמה פרמטרים שחשוב לדעת ולהכיר.

מהם תנאי הזכאות לקבלת קצבת סיעוד?

בכדי להגיש תביעה לקצבת סיעוד, יש לענות תחילה על חמישה תנאים מקדימים:

  • גיל ותושבות – על מבקש הקצבה להיות תושב ישראל שהגיע לגיל פרישה מעבודה.
  • הכנסות – גובה קצבת הסיעוד תלוי, בין היתר, בגובה ההכנסות של מבקש הקצבה ובן/בת הזוג. לפי גובה הכנסה יקבע האם יוכלו לקבל קצבה מלאה או מחצית מהקצבה או שאינם זכאים לקצבה.

כיצד נקבע גובה קצבת הסיעוד? הכנסות

הנתונים נכונים ליום 1.1.21 והם משתנים מעת לעת

שימו לב שאם שני בני הזוג במצב סיעודי החישוב יערך לפי הכנסת יחיד ולא של זוג.

כיצד נקבע גובה קצבת הסיעוד?

  • הזדקקות לעזרת הזולת– על מבקש הקצבה להיות זקוק לעזרה בביצוע פעולות יום יומיות “ADL – Activities of Daily Living” (כמו להתלבש, להתרחץ, לאכול, טיפול בהפרשות וכיוב’). כמו כן, גם מי שזקוק להשגחה בביתו למשל חולה אלצהיימר יכול להימצא זכאי לקצבה.
  • מגורים – הזכאות ניתנת לאדם אשר גר בביתו או בדיור מוגן ובתנאים מסוימים גם לשוהה במוסד סיעודי במידה ושוהים במחלקה לעצמאיים. לא תינתן קצבה למי שבמחלקה סיעודית, מחלקה לסיעוד מורכב, מחלקה לתשושי נפש, מחלקה להנשמה ממושכת.
  • אין קצבת סיעוד נוספת מטעם מוסד ממשלתי – אין אפשרות לקבל כפל קצבאות מטעם מוסד אחר (משרד הביטחון למשל), ונדרש לבחור באחת מן הקצבאות ולא יוכל ליהנות משתיהן במקביל. שימו לב שהתנאי הזה לא חל על פוליסות סיעוד פרטיות או מטעם קופת החולים וכאן ניתן לקבל כפל פיצוי.

מבחן יכולת התפקוד

לאחר הגשת מסמכי התביעה לקבלת הקצבה, המוסד לביטוח לאומי צריך להעריך את יכולת התפקוד של האדם כאשר על בסיס יכולת זו תחושב לו רמת הזכאות לקבלת קצבת הסיעוד. מבחן יכולת התפקוד בודק למעשה האם יכול מבקש הקצבה לבצע סדרה של פעולות יום יומיות “ADL”, או שהוא זקוק לעזרת הזולת או להשגחתו בעשייתן.

לאחר שנערך מבחן יכולת התפקוד ונבדקה רמת הכנסתו של מבקש הקצבה, תיקבע גובה הזכאות לקצבת הסיעוד. ישנן 6 רמות זכאות לקצבת הסיעוד, כאשר ככל שמבקש הקצבה “נזקק” יותר בעזרת הזולת ומצבו ׳סיעודי׳ יותר, כך גובה התשלום/שעות הטיפול השבועיות שיהיה זכאי להם, יהיו גבוהים יותר. חשוב לדעת שבכל אחת מן הרמות שנקבעות למבקש הקצבה, ביכולתו לשלב בין קבלת הקצבה בשווי כספי לבין קבלתה בשירותי סיעוד.

לנוחיותכם, ראו טבלה המפרטת את האפשרויות הניתנות לשימוש בקבלת קצבת הסיעוד:

רמה

1 2 3 4 5 6
ניקוד 2.5 – 3 3.5 – 4.5 5 – 6 6.5 – 7.5 8 – 9

9.5 – 10.5

5.5 שעות בשבוע לטיפול אישי בבית 10 שעות בשבוע לטיפול אישי בבית 17 שעות בשבוע לטיפול אישי בבית 21 שעות בשבוע לטיפול אישי בבית 26 שעות בשבוע לטיפול אישי בבית 30 שעות בשבוע לטיפול אישי בבית
9 יחידות שירות לביקור במרכז יום או לקניית מוצר ספיגה, ללחצן מצוקה או שירותי כביסה 818.18 ₪ + 6 שעות טיפול 818.18 ₪ + 13 שעות טיפול

או

באישור עובד סוציאלי של המוסד לביטוח לאומי ניתן להגדיל ל- 1,228 ₪ + 11 שעות טיפול

818.18 ₪ + 17 שעות טיפול

או

באישור עובד סוציאלי של המוסד לביטוח לאומי ניתן להגדיל ל- 1,433 ₪ + 14 שעות טיפול

818.18 ₪ + 22 שעות טיפול

או

באישור עובד סוציאלי של המוסד לביטוח לאומי ניתן להגדיל ל- 1,844 ₪ + 17 שעות טיפול

818.18 ₪ + 26 שעות טיפול

או

באישור עובד סוציאלי של המוסד לביטוח לאומי ניתן להגדיל ל- 2,047 ₪ + 20 שעות טיפול

שילוב:

256 ₪ + שעת טיפול בשבוע + שירותים לביקור במרכז יום או לקניית מוצר ספיגה, ללחצן מצוקה או שירותי כביסה

החלפת שעות בביקור במרכז יום או לקניית מוצר ספיגה, ללחצן מצוקה או שירותי כביסה החלפת שעות בביקור במרכז יום או לקניית מוצר ספיגה, ללחצן מצוקה או שירותי כביסה החלפת שעות בביקור במרכז יום או לקניית מוצר ספיגה, ללחצן מצוקה או שירותי כביסה החלפת שעות בביקור במרכז יום או לקניית מוצר ספיגה, ללחצן מצוקה או שירותי כביסה החלפת שעות בביקור במרכז יום או לקניית מוצר ספיגה, ללחצן מצוקה או שירותי כביסה
1,408 ₪

אם נפגעה זכאותכם או של יקירכם ואתם סבורים שמגיע לכם רמה גבוהה יותר של קצבה, אל תהססו לפנות למשרדנו לבחינת זכאותכם. הייעוץ הראשוני הינו חסוי וללא כל התחייבות.

למשרדנו ניסיון רב בטיפול בתביעות סיעוד. הנכם מוזמנים לפנות אלינו ונשמח לעמוד לרשותכם ולסייע ככל שנדרש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תנו לי להילחם עבורכם!

מלאו פרטיכם לייעוץ ראשוני ללא התחייבות!

תודה שנרשמת

ניצור קשר בהקדם

מלא פרטיך

ואצור קשר מיידית: